34 sportowców z regionu powalczy w Rio de Janeiro [lista]

Czytaj dalej
Fot. Marek Zakrzewski
Tomasz Froehlke

34 sportowców z regionu powalczy w Rio de Janeiro [lista]

Tomasz Froehlke

Pierwszy sukces już za nimi, bo takim jest powołanie do reprezentacji olimpijskiej na igrzyska. Ale już za kilkanaście dni nikt o tym nie będzie pamiętał, bo staną do walki z Rio de Janeiro.

Igrzyska Olimpijskie w Rio rozpoczną się 5 sierpnia i potrwają niemal cały miesiąc (do 21 sierpnia). W piątek Polski Komitet Olimpijski ogłosił oficjalny skład, w którym znalazło się 100 sportowców, 140 sportsmenek i 200 osób współpracujących z zawodnikami. Jak zwykle pojedzie również Misja Olimpijska, kierownictwo reprezentacji i prezesi związków sportowych. Łącznie do Brazylii wyleci 448 osób.

Z grona 240 sportowców z naszego regionu są 34 osoby, co daje ponad 14 procent całego składu polskiej reprezentacji. Jeśli chodzi o liczbę naszych zawodników jest to wynik podobny do poprzednich igrzysk w Londynie.

Najwięcej jest przedstawicieli sportów wodnych (15 wioślarzy, 1 kajakarka, 1 żeglarka), potem są lekkoatleci i kolarze (po 6 zawodników), sztangiści i tenisiści stołowi (po 2) oraz strzelczyni.

Jeśli chodzi o kluby, to najwięcej sportowców do Rio wyśle Zawisza Bydgoszcz - 10 (4 wioślarzy, 3 lekkoatletów, 2 sztangistów, 1 strzelczyni), na kolejnych miejscach są LOTTO Bydgostia - 7 (7 wioślarzy), Pacific Toruń - 4 (4 kolarzy), AZS UMK Energa Toruń - 2 (wioślarze), LKS Vectra Włocławek - 2 (2 lekkoatletki) i ALKS Stal Grudziądz (2 kolarzy) i po jednym przedstawicielu będą miały Gopło Kruszwica (wioślarz), Energa Manekin Toruń (tenista stołowy), Wisła Grudziądz (wioślarz), BKS Bydgoszcz (lekkoatletka), Olimpia Unia Grudziądz (tenisista stołowy), UKS Kopernik Bydgoszcz (kajakarka) i Chojnicki Klub Żeglarski (żeglarka).

Ekipa na Rio de Janeiro jest czwartą największą reprezentacją olimpijską w historii - prymat w tej klasyfikacji dzierży Moskwa 1980, wtedy polskich barw broniło ponad 300 sportowców. Po raz kolejny najwięcej jest w niej lekkoatletów (69 sportowców) i właśnie wśród nich należy głównie upatrywać szans medalowych. Przed czterema laty w Londynie nasi sportowcy zdobyli po raz trzeci z rzędu 10 medali (2 złote, 2 srebrne i 6 brązowych), co pozostawiło sporo niedosytu. Trzy medale wywalczyli sportowcy z regionu: złoty Adrian Zieliński w podnoszeniu ciężarów i brązowe kajakarka Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz) w K-2 500 m z Karoliną Nają i Magdalena Fularczyk-Kozłowska (LOTTO-Bydgostia) w dwójce podwójnej z Julią Michalską. Cała trójka wystąpi również na igrzyskach w Rio, z tym że Zieliński w międzyczasie zmienił klub (z Tarpana Mrocza przeniósł się do Zawiszy Bydgoszcz) i przeszedł do wyższej kategorii wagowej (w Londynie 85 kg, teraz 94 kg.).

KAJAKARSTWO

KOLARSTWO

LEKKOATLETYKA

PODNOSZENIE CIĘŻARÓW

STRZELECTWO
Klaudia Breś (Zawisza) - pistolet pneumatyczny 10 m

TENIS STOŁOWY

WIOŚLARSTWO

ŻEGLARSTWO

Tomasz Froehlke

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.