Słowak Matus Putnocky to najlepszy letni transfer Lecha Poznań. 32-letni piłkarz szybko wywalczył sobie bluzę z "jedynką" i jest czołowym bramkarzem ligi.
Ona - sędzia od ubezpieczeń, on - filozof, który uważa Jarosława Kaczyńskiego za najwybitniejszego żyjącego polityka w Europie. Za rządów PiS Julia i Andrzej Przyłębscy stali się jedną z najważniejszych par Poznania.
Las tablic informacyjnych wita pasażerów na peronach dworca PKP. Znajdziemy tam aż 33 infokioski i wyświetlacze.
Kardiolodzy w szpitalu przy al. Kraśnickiej słyną z leczenia rzadkich chorób układu krążenia. Z okazji 20-lecia oddział wzbogacił się o dwa specjalistyczne angiografy.
Czy 40-latek z Bytomia planował zamach na prezydenta? Czy naprawdę stworzył zagrożenie? Został zwolniony do domu bez postawioonych zarzutów. Podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy w mieszkańcami Piekar Śląskich pod bazyliką w tym mieście...
- Bardzo je lubiłam. Marysia była zawsze dobrze przygotowana do lekcji, Rózia była bardziej nieśmiała. Obie były mi bliskie - wspomina Julia Hartwig. Odkrywamy tajemnice jednego z jej lubelskich wierszy.
Śniatyn miał wysoko cenione Gimnazjum im. Franciszka Karpińskiego. Uczęszczało do niego wielu wybitnych Polaków, którzy wpisali się na chlubne karty historii Polski.
- Mój syn został zmolestowany - mówi pani Maria z Nowej Soli, wchodząc do naszej redakcji. 20-letniego Wojtka wychowuje sama. Chłopak leczy się psychiatrycznie, jest opóźniony w rozwoju. Poważnych problemów jest znacznie więcej: padaczka,...
Lędziny po dziś dzień czczą pamięć pułkownika Jerzego Szewełły. Zasłużył na to podczas stanu wojennego w kopalni „Ziemowit”, w której był wówczas wojskowym komisarzem.
W środę, 23 listopada, na lubuskich stacjach paliw za litr gazu LPG trzeba było zapłacić około 2,20 zł. To aż o 50 gr więcej niż w połowie września.
Śląscy antyfaszyści, najczęściej zwykli robotnicy, brali udział w wojnie domowej w Hiszpanii. Wielu z nich zostało tam na zawsze.
Pasażer „Strzały Bałtyku” jechał z Warszawy na Hel 6 godz. i 50 min. W czasie podróży mógł potańczyć, zagrać w brydża w specjalnym wagonie albo po prostu sączyć szampana.
Podczas gdy wojska w całym kraju cofały się przed wrogiem, tocząc krwawe boje, jeden człowiek postanowił zaatakować III Rzeszę. Wkroczył w głąb Niemiec.
„Taniec jej, to piosnka erotyczna z całą niehamowaną namiętnością” - opisywała prasa. Występy gwiazdy hiszpańskiego teatru Don Infanta zapełniły salę krakowskiego teatru.
140 lat temu nad dawnym korytem Młynówki Królewskiej w Krakowie zaczęła działać Kaiserlich-Königlich Tabakfabrik, czyli Cesarsko-Królewska Fabryka Tytoniowa.
Pierwsi piloci polscy z Ławicy byli odważnymi ludźmi, świadomymi śmiertelnego ryzyka, jakie podejmują, lecz zakochanymi w lataniu. Byli elitą polskiego wojska.
Polski Kamerun? A może Liberia? Działacze Ligi Morskiej i Kolonialnej chcieli, by II RP miała swoje posiadłości zamorskie. I podejmowali wiele działań w tym kierunku.
Terrorystyczna grupa krakowska - tak nazywał Jerzy Urban młodych działaczy opozycji z Krakowa. Wśród nich byli między innymi Rokita, Sienkiewicz czy Miodowicz.
Lipiec 1943 r. spłynął krwią nie tylko na Wołyniu. Niemcy przeprowadzili wtedy pacyfikację Michniowa na Kielecczyznie. Była to wyjątkowo brutalna zbrodnia, której ofiarami padło ponad 200 osób.
Bolesław Kaźmierak vel Kowalski ps. Cień, komendant Armii Ludowej, „wsławił się” mordowaniem akowców i grabieżami. Po wojnie stanowił także nie lada kłopot dla władz PRL.
W połowie 1987 r. Mieczysław F. Rakowski przedstawił gen. Jaruzelskiemu swój plan ratowania PRL. Opłaciło się? Rakowskiemu tak. Systemowi, który upadł, raczej nie.
Międzynarodowe Targi Poznańskie zawsze były wizytówką Poznania. To na ich terenie odbyła się słynna Pewuka. Między imprezami było tu jednak sielsko i anielsko. Zobaczymy to na dawnych fotografiach.
Spisana na gorąco przez elektromontera ze Stoczni Północnej relacja z wydarzeń grudniowych w Gdańsku pokazuje robotniczą rewoltę od kulis.
Pierwsze koncerty charytatywne „Serce za serce” elektryzowały całą Polskę. Odbywały się na przełomie listopada oraz grudnia i tego dnia należało być w Zabrzu. Zbigniewowi Relidze udało się sprowadzić największe sławy światowej opery.
Potrafili wypalać ceramikę i przeprowadzać skomplikowane operacje. Pozostały po nich cmentarzyska w woj. śląskim, największe w Polsce.
Do ks. ppłk. Józefa Wryczy pasuje słowo ścigany, prześladowany. To człowiek, z którym próbowali rozprawić się Prusacy, sanacja, hitlerowcy i komuniści, ale nie dali rady.
Armata przeciwpancerna Bofors doskonale sprawdziła się w czasie kampanii wrześniowej. Niestety - wyprodukowano jej za mało...
Pewnej grudniowej nocy 1915 r. Józef Piłsudski z kilkoma oficerami urządził seans spirytystyczny. Na dalekim poleskim froncie przybysze z Galicji wywoływali duchy.
W czwartą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego chciał udowodnić, że opozycja nie umarła. Dla 22-latka z Nowej Huty akcja w zajezdni MPK skończyła się życiową tragedią.
Dzięki swej niezwykłej ucieczce ze stalagu Joe Beyrle stał się jedynym amerykańskim żołnierzem, który walczył z Niemcami na obu frontach - zachodnim i wschodnim.
Premier Piotr Jaroszewicz. Generał Jerzy Fonkowicz. I przewodnik Tadeusz Steć. Łączy ich tajne archiwum gestapo. I to, że zginęli zamordowani w okrutny sposób.
Historię Gdańska można opowiadać na różne sposoby. Wyjątkowo smakowite jest wspominanie dawnych fabryk czekolady i ich wyrobów.
Stolica kraju położonego między Niemcami a Związkiem Sowieckim była naturalnym polem gry wywiadów - zarówno wrogich Polsce, jak i przyjaznych.
Stary Rynek w Poznaniu. To kwadratowy plac wytyczony około 1253 roku. Uchodzi za jeden z najpiękniejszych w kraju i w Europie. Warto poznać historię jego kolorowych kamienic.
Czas świetności poznańskiego MPK w latach 60. i 70. zwieńczyła korona w postaci oddania do użytku Trasy Hetmańskiej. Jak pisano - miasto zyskało nową aortę.
W 1933 roku w Poznaniu doszło do wydarzeń, o których szybko chciano by zapomnieć. Gdy policja pobiła uczestników antyniemieckiej manifestacji, prasa milczała.
Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.
Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.
© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.
Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.