272 tysięcy seniorów w Śląskiem otrzymało bezpłatne leki. Wykupili ponad cztery miliony opakowań

Czytaj dalej
Fot. ARC
Agata Pustułka

272 tysięcy seniorów w Śląskiem otrzymało bezpłatne leki. Wykupili ponad cztery miliony opakowań

Agata Pustułka

272 tysięcy seniorów w Śląskiem otrzymało bezpłatne leki. Wykupili ponad cztery miliony opakowań. W całej Polsce było to ponad 40 mln opakowań.

Jako jedyni mamy pierwsze dane dotyczące funkcjonowania programu darmowych leków dla seniorów. To jeden z najważniejszych programów wprowadzonych przez ministerstwo zdrowia. Jak się okazuje, w ciągu pierwszego roku funkcjonowania rządowego programu bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 75. roku życia, tylko w województwie śląskim skorzystało z niego około 272 tys. osób.

Seniorzy zrealizowali recepty oznaczone symbolem „S” na ponad 4,3 mln opakowań leków stosowanych w leczeniu chorób wieku podeszłego, bo takie zostały przede wszystkim wciągnięte na listę.

Warto przypomnieć, że od 1 września 2016 r. na mocy znowelizowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia i cierpią na schorzenia mieszczące się w zakresie wskazań objętych refundacją, mogą bezpłatnie otrzymać leki wymienione w obwieszczeniu refundacyjnym (załącznik D). W ciągu roku funkcjonowania rządowego programu bezpłatnych leków dla seniorów powyżej 75. roku życia w całym kraju skorzystało z niego 2 mln 200 tys. pacjentów, którzy zrealizowali około 15 mln recept na prawie 40 mln opakowań leków.

Początkowo na liście znajdowały się leki najbardziej potrzebne - stosowane w chorobach, które najczęściej dotykają seniorów: w nadciśnieniu, chorobach serca, astmie i cukrzycy (1129 leków, które zawierają 68 substancji czynnych). Od tego czasu lista sukcesywnie, co dwa miesiące, była poszerzana. Obecnie znajduje się na niej 1530 pozycji (692 preparaty), które obejmują 113 substancji czynnych, stosowanych w leczeniu chorób typowych dla pacjentów w podeszłym wieku, które mają znaczący wpływ na jakość ich życia.

Są to m.in. leki na nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, udar mózgu, chorobę zakrzepowo-zatorową, astmę i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, cukrzycę, depresję, otępienie: zmiany zwyrodnieniowe typu alzheimerowskiego, chorobę Parkinsona.

- W województwie śląskim od 1 września 2016 r. do 31 lipca 2017 r. recepty na bezpłatne leki wymienione w obwieszczeniu refundacyjnym zrealizowało 271 tys. 915 pacjentów, którzy ukończyli 75 lat. Seniorzy w Śląskiem odebrali 4 mln 341 tys. 763 opakowania leków. W skali kraju, tylko w Mazowieckiem większa liczba seniorów skorzystała z programu - 320 tys. 221 osób, które zrealizowały recepty na 5 mln 40 tys. 902 opakowania leków - mówi Małgorzata Doros, rzecznik śląskiego NFZ. Bezpłatne leki przysługują wszystkim seniorom powyżej 75 roku życia, uprawnionym do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jedynym kryterium jest wiek weryfikowany na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia (w przypadku osób bez numeru PESEL).

W województwie śląskim od 1 września 2016 r. do 31 lipca 2017 r. recepty na bezpłatne leki wymienione w obwieszczeniu refundacyjnym zrealizowało 271 tys. 915 pacjentów, którzy ukończyli 75 lat.

- Bezpłatne leki przysługują od dnia 75. urodzin pacjenta. Receptę na bezpłatne leki może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz, który zaprzestał wykonywania zawodu, wypisujący receptę dla siebie lub dla rodziny. Osoba wystawiająca receptę na bezpłatne leki dla seniora umieszcza na recepcie kod uprawnień dodatkowych „S” - dodaje Małgorzata Doros.

Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.