270 razy o historii bydgoskiego przemysłu. Za nami rok dziedzictwa

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Joanna Pluta

270 razy o historii bydgoskiego przemysłu. Za nami rok dziedzictwa

Joanna Pluta

- Chcieliśmy edukować, pokazywać i ocalić od zapomnienia. Cel został osiągnięty - mówią twórcy szlaku TeH2O i podsumowują Rok Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego, który trwał w 2018.

Wrzesień 2017 - to właśnie wtedy bydgoscy radni przyjęli uchwałę o ustanowieniu 2018 Rokiem Bydgoskiego Dziedzictwa Przemysłowego.

Z takim pomysłem wystąpili wspólnie przedstawiciele Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, Miejskiego Centrum Kultury, a także WSG oraz wszystkich podmiotów tworzących Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O.

„Imprezy kulturalne, wystawy, sesje naukowe, konkursy, projekty edukacyjne – to wszystko złoży się na całoroczną refleksję nie tylko nad industrialną przeszłością Bydgoszczy, ale będzie też okazją do odkrywania współczesności, nowoczesnego charakteru miasta i narodzin przemysłów kreatywnych” - słyszeliśmy wtedy z ratusza. Czy to się udało?

Wczoraj w Miejskim Centrum Kultury trwało podsumowanie tej inicjatywy. Co zatem wydarzyło się w ciągu tego roku?

- Około 270 różnego rodzaju działań i wydarzeń, w które zaangażowały się - a często same je proponowały - szkoły, uczelnie, środowiska biznesowe i instytucje - mówił Andrzej Borsuk z Muzeum Okręgowego. - Wśród tych wszystkich przedsięwzięć znalazły się wystawy, konkursy, produkcje filmowe, wydawnictwa, trasy wycieczkowe, gry miejskie, konferencje, imprezy i mnóstwo wydarzeń kulturalnych - koncertów, spektakli itd.

Trudno wymienić je wszystkie. Wśród najciekawszych wystaw warto wskazać m.in. na muzealny „Rower po bydgosku”, wystawy w Muzeum Kanału Bydgoskiego oraz „Od Alfy do Fotonu”, czyli ekspozycję prezentowaną w Muzeum Fotografii.

Bardzo ciekawe były wydarzenia wycieczkowe, między innymi niezwykle popularny [tak bardzo, że trzeba było zorganizować jego dodatkową, zimową edycję - przyp. red.] cykl „Poznaj industrialną Bydgoszcz”, w czasie którego można było zwiedzać obiekty szlaku oraz „Bydgoski węzeł wodny z poziomu kajaka”, czyli serię 10 spływów kajakowych „z historią” organizowanych przez Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Rok 2018 zaowocował też różnego rodzaju wydawnictwami, m.in. albumem fotograficznym „Industrial” autorstwa Dariusza Gackowskiego.

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.