24. urodziny Radia Maryja. Jubileusz z tańcem, różańcem i polityką

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Joanna Maciejewska

24. urodziny Radia Maryja. Jubileusz z tańcem, różańcem i polityką

Joanna Maciejewska

- Każda ręka podniesiona na kościół, to ręka podniesiona na Polskę! - mówił Jarosław Kaczyński na 24. urodzinach Radia Maryja.

Uczestnicy sobotniego spotkania po brzegi wypełnili halę sportowo-widowiskową Arena Toruń przy ul. Bema. Aby się do niej dostać trzeba było najpierw odebrać bezpłatne wejściówki rozdawane w namiocie przed halą. Ci, dla których zabrakło miejsc, mogli uczestniczyć w transmisji wyświetlanej na telebimach w ustawionych na zewnątrz namiotach.

24. rocznica powstania Radia Maryja zgromadziła tysiące osób ze wszystkich zakątków Polski. Byli również słuchacze z zagranicy.

Patriotyczne nuty

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.30 różańcem. Po wspólnej modlitwie czas gościom Radia Maryja uatrakcyjnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz koncert ks. bp. Antoniego Długosza. Bezpośrednio przed mszą artyści scen polskich - m. in. Jerzy Zelnik i Halina Łabonarska zaprezentowali artystyczny program patriotyczno-religijny. Przy akompaniamencie muzycznym przeczytali fragmenty literatury polskiej, m. in.Asnyka, Sienkiewicza, Mickiewicza. Gromkimi brawami przyjęty został fragment „Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” A. Mickiewicza czytany przez Halinę Łabonarską: „Zaprawdę powiadam Wam: Nie badajcie, jaki będzie rząd w Polsce, dosyć Wam wiedzieć, iż będzie lepszy niż wszystkie, o których wiecie”.

Centralnym punktem urodzinowego spotkania Radia Maryja była msza święta, której przewodniczył ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. W wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na to, że Radio Maryja uczestniczy w dziele odbudowywania ojczyzny rozumianej jako wspólny dom wszystkich Polaków, za co dość często spotyka się z krytyką oraz wrogością otoczenia. Nadmienił także, że chrześcijanin nie traci prawa do funkcjonowania w publicznej przestrzeni jako człowiek wierzący.

- Dzisiaj często powtarzają niektórzy, że trzeba dokonywać rozdziału kościoła od państwa - mówił arcybiskup. - Postawmy zatem jeszcze jedno pytanie: Czy kiedykolwiek doszło do połączenia obu tych instytucji? Czy prawo kanoniczne, prawo kościelne, było zarazem prawem państwowym? Odpowiedź jest prosta: Tak nigdy nie było. Nie ma więc czego rozdzielać.


Słuchalność Radia Maryja
Create your own infographics

Świeccy i duchowni

Mszę poprzedziły podziękowania i życzenia składane Radiu oraz Rodzinie Radia Maryja przez wybranych gości.

Sobotnie uroczystości zgromadziły zarówno przedstawicieli kościoła, jak i rządu. Licznie przybyli ministrowie (m. in. Zbigniew Ziobro, Antoni Macierewicz), parlamentarzyści oraz prezes PiS - Jarosław Kaczyński, który osobiście podziękował za wieloletnią działalność radia.

- Bez ciebie Ojcze Dyrektorze nie byłoby tego zwycięstwa, nie byłoby tego zwycięstwa bez Rodziny Radia Maryja - mówił. - Zwycięstwo potrzebowało prawdy i ludzi, którzy prawdzie i Polsce służą. To zwycięstwo jest potwierdzeniem jeszcze jednej prawdy: iż fundamentem polskości jest kościół i że nie może być Polski bez kościoła.

Udział w wydarzeniu wziął również Michał Zaleski, prezydent Torunia, który z dumą i radością podkreślał: - Tu w Toruniu, w tym miejscu jest Polska prawdziwa - biało-czerwona, pobożna i patriotyczna, zatroskana o pomyślność tej ziemi.

Na urodzinach Radia Maryja zabrakło natomiast prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz premier Beaty Szydło.

Listy w ich imieniu odczytali przedstawiciele: Adam Kwiatkowski - szef gabinetu Prezydenta RP oraz Beata Kempa - szefowa Kancelarii Premiera RP.

„Celem mojej prezydentury jest odbudowa wspólnoty Polaków. Państwo staracie się czynić to od lat. Za to wszystko dziękuję tym, którzy stworzyli i którzy prowadzą dziś to niezwykłe radio” - przekazał w liście prezydent.

Założyciel i dyrektor rozgłośni na zakończenie Eucharystii podkreślił, że ta nie istniałaby, gdyby nie zgromadzenie Redemptorystów oraz cała Rodzina Radia Maryja. O sobie powiedział natomiast, że jest jedynie małym kamykiem w rękach Maryi.

- I tego Wam życzę - żebyśmy wszyscy byli takim kamykiem - mówił o. Tadeusz Rydzyk. - I (trzeba) tylko wejść na górę, i niech ten kamyk spadnie. I on pociągnie lawinę dobra. Wy jesteście tą lawiną. Ale do tego potrzebna jest obecność każdego z nas, bo Polska potrzebuje ludzi normalnych, nienawiedzonych, nowoczesnych.

Nowa świątynia

Pielgrzymi, którzy przyjechali na 24. rocznicę powstania Radia Maryja zwiedzali również siedzibę rozgłośni przy ul. Żwirki i Wigury oraz powstającą Świątynię pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, której konsekracja nastąpi 18 maja 2016 roku, w 96. rocznicę narodzin Karola Wojtyły.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.