20 czerwca - Dzień Wypędzonych. Czy jest szansa na Śląski Dzień Wypędzonych?

Wypędzenia Niemców Fot. Bundesarchiv Wypędzenia Niemców

Niemiecki rząd ustanowił 20 czerwca narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Ucieczek i Wypędzeń. Wspomnienie o niemieckich ofiarach powojennych wysiedleń łączy się z losem uchodźców na świecie ponieważ przypada on równolegle z Światowym Dniem Uchodźcy ustanowionym przez ONZ.

Europoseł Marek Plura tak komentuje ten fakt:
Dzień Wypędzonych powinniśmy upamiętniać również w Polsce ponieważ podobnie jak miliony Niemców, tak i miliony Polaków zostało wygnanych z własnych domów, z własnej ojczyzny, a tysiące z nich zginęły. Milcząc o tym sankcjonujemy zbrodnię, której dopuściło się ZSRR przy pełnej aprobacie USA i Wielkiej Brytanii.

Ten straszliwy exodus był też czasem całkowitego wyniszczenia małych narodów zamieszkałych w niemieckich Prusach Wschodnich, na Warmii i Pomorzu. Kolejny dramat to los Ślązaków, narodu, który przez wiele stuleci żył harmonijnie łącząc tożsamość słowiańska i germańska. Po 1945 roku zmuszano Ślązaków, by wyrzekli się swej tożsamości, by stali się Polakami pozostającymi w swoich domach, bądź Niemcami wygnanymi w nieznane.

Śląsk to także miejsce przymusowego osiedlenia Polaków, którym odebrano ojczyznę lezącą dziś na terytorium Ukrainy. Losy śląskich rodzin, w tym również mojej, łączą te trzy tragedie – tęsknota za Kresami babci Florentyny, ból wypędzenia w głąb Niemiec tante Stazyje, trudne trwanie strzyka Kónrada na ojcowiźnie.

Na szczęście dziś możemy mówić o tym głośno, bo rewizjonizm to już tylko słowo-zabytek bez znaczenia, no chyba że w dusznych snach wariata. I powinniśmy o tym mówić bo to część naszej nowej śląskiej historii. Powinniśmy uczyć o tym nasze śląskie dzieci, bo to część ich współczesnej tożsamości. I powinniśmy przy każdej tego typu okazji budować i utrwalać śląsko-polsko-niemiecko-ukraińskie pojednanie. Ono od lat dokonuje się w rodzinach i pomiędzy rodzinami, ale wciąż potrzeba go wśród elit.

Mam nadzieję, że za rok znajdę zrozumienie i wsparcie oraz współpracę w celu zorganizowania pierwszego Śląskiego Dnia Wypędzonych.”


*BURZOWA MAPA POLSKI ONLINE Gdzie jest burza i przygotuj się [RADAR BURZOWY]
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Samochód staranował w przystanek w Chorzowie. Kobieta w szpitalu
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.