14-latek zniszczył pomnik kryptologa

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czacharowski
Hanka Sowińska

14-latek zniszczył pomnik kryptologa

Hanka Sowińska

O Marianie Rejewskim nie wie nic, wie natomiast jak się dewastuje rzeźby. Nastoletni wandal odpowie za swój czyn przed sądem rodzinnym.

To kolejny akt dewastacjii pomnika wybitnego bydgoszczanina, dokonany w centrum miasta, pod okiem kamery.

Była 1.30, w nocy z sobotę na niedzielę (10 lipca), gdy pracownik obsługujący miejski monitoring zauważył grupę osób, zbliżających się do pomnika pogromcy Enigmy. Jeden z uczestników „nocnej wycieczki” po mieście wyżył się na kryptologu, wyłamując kopnięciem nogi tabliczkę, którą trzyma Rejewski.

- Chwilę później podszedł drugi raz do pomnika i zabrał ze sobą oderwaną część - opisuje zdarzenie mł. asp. Piotr Dudziak z Zespołu Prasowego KW Policji w Bydgoszczy.

I zajściu powiadomione zostały policyjne patrole. Dzięki precyzyjnym informacjom z monitoringu policjanci nie mieli trudności z zatrzymaniem i rozpoznaniem sprawcy. 14-letni wandal trafił do komisariatu, gdzie został przekazany prawnym opiekunom. O jego dalszym losie zadecyduje sąd rodzinny.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.