Adam Willma

10 drzew i gniewni ludzie. Majcherowie nie odpuścili urzędom

10 drzew i gniewni ludzie.  Majcherowie nie odpuścili urzędom Fot. Adam Willma
Adam Willma

Aleksandra Majcher postanowiła nie odpuścić. - Bo jak to możliwe, że urzędnik może bez żadnych konsekwencji lekceważyć istniejące prawo? Najgorsze jest to, że takie rzeczy dzieją się nagminnie. Więc ktoś musi wreszcie powiedzieć “stop”!

W marcu Aleksandra miała już dość. Napisała długi elaborat do ministra środowiska: „Szanowny Panie Ministrze chcieliśmy napisać ten list bez emocji w zwartym ciągu urzędniczych zasad. Niestety, jeżeli fragmentami nam się nie uda, prosimy o wybaczenie. Na wytłumaczenie mamy: 3 lata naszego życia, dziesiątki napisanych podań urzędowych i ogromną dawkę stresu (bynajmniej nie tego motywującego)”.

Wieś sielska, anielska

W 2004 roku kupili działkę w Raciążku. Mieszkali wówczas w Stanach Zjednoczonych, więc całą operację trzeba było przeprowadzić zdalnie.

- Zawsze chciałam wrócić do Polski, bo bardzo byłam związana z krajem - zastrzega Aleksandra. - Poważna choroba męża skłoniła nas do przyspieszenia tej decyzji.

Wybór padł na Podole w gminie Raciążek. Miejsce urokliwe: cisza, spokój, rzut kamieniem do Ciechocinka i niedaleko Nieszawy, z której Ola pochodzi.

- Żeby nie było problemów, dokładnie sprawdziliśmy tę lokalizację. Wszystko nam pasowało - przepisy o ochronie krajobrazu, dyrektywa ptasia, Natura 2000. Dla jednych są to ograniczenia, ale dla nas - dokładnie to, czego oczekiwaliśmy.

Śpiew ptaków i wiatraków

Majcherowie nie oczekiwali, że rok po zakończeniu budowy domu na horyzoncie wyrośnie farma wiatrowa.

A więc niby wszystko jasne. Kolejne pismo do Bydgoszczy i kolejna konsternacja. „Brak nowych okoliczności w sprawie”.  Zażalenie na te decyzję bydgoskiej Dyrekcji trafiło do Warszawy.  Więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Adam Willma

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.