Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Osięciny - magistrat, dwie oberże i kościół

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Jolanta Młodecka

Osięciny - magistrat, dwie oberże i kościół

Jolanta Młodecka

W 1860 r. na polecenie Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Duchownych został sporządzony przez burmistrza Karola Pawłowskiego opis statystyczny miasta.

Osięciny położone były w guberni warszawskiej, powiecie włocławskim, okręgu włocławskim. Przez miasto przechodził trakt pocztowy z Włocławka do Radziejowa. Trakt był zwykłą drogą bardzo trudną do przebycia na wiosnę i jesienią z uwagi na ciężką ziemię.

W 1852 r. przez Osięciny dwukrotnie przeszła epidemia cholery i zabrała czwartą część ludności. W 1853 r. Józef hr. Skarbek wszystkich osiadłych w mieście rolników przeniósł do wsi Karolin.

W Osięcinach oprócz Rynku, gdzie z bardziej okazałych budynków znajdował się kościół, były też plebania, dwie oberże i duży budynek magistratu oraz murowany budynek aresztu policyjnego wystawiony kosztem kasy miejskiej. Była też ulica Włocławska (obecnie także ulica Włocławska), przy której znajdowała się stacja pocztowa i okazała, murowana stajnia dla ogierów rządowych, ulica Piotrkowska (obecnie ulica Kościuszki), przy której znajdowała się murowana bożnica żydowska, ulica Radziejowska (obecnie południowa ściana Placu Wolności i część ulicy Kilińskiego) i ulica Służewska (obecnie ulica Marszałka Rataja).

Na tych ulicach było 27 domów mieszkalnych parterowych, murowanych i 16 drewnianych. W Osięcinach było 607 mieszkańców, z tego mężczyzn 298 i kobiet 309. W ogólnej liczbie mieszkańców wyznania rzymsko-katolickiego było 329, ewangelików 15 i starozakonnych 263.

W Osięcinach mieścił się magistrat, urząd wójta, rezydował ekspedytor pocztowy, dozór bożniczy, proboszcz i nauczyciel szkoły elementarnej.

Na podstawie: „Kronika Osięcin”, Jan Cybertowicz.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Gazety Pomorskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Gazety Pomorskiej
  • codzienne e-wydanie Gazety Pomorskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2017 Polska Press Sp. z o.o.

Monitorujemy anonimowo aktywność na stronie, korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.